Достапни линкови

Шефот на иранската дипломатија Зариф во Москва


Министерот за надворешни работи на Иран Мохамад Џавад Зариф

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамад Џавад Зариф денеска во Москва ќе разговара со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров за тензиите во Персискиот залив и за иднината на нуклеарниот договор меѓу Техераан и светските супер сили кој во минатата година го напуштија Соединетите држави. Веднаш потоа Вашингтон воведе строги санкции врз Иран и побара меѓународни патроли во близина на иранските води за да ги заштитуваат бродовите.

XS
SM
MD
LG