Достапни линкови

Доделени наградите на ЕУ за истражувачко новинарство


Илустративна фотографија. Микрофони поставени на прес конференција

Наградите на ЕУ за истражувачко новинарство ги добија тимот кој ја изработува емисијата „КОД“, Сашка Цветковска од Истражувачката репортерска лабораторија и новинарите од „МакФакс“ Кристина Озимец и Васко Маглешов. Наградите денеска им ги додели амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар.

Првата награда им припадна на Снежана Лупевска, Миомир Серафиновиќ и Билјана Николовска од КОД, емисија која се емитува на телевизија „Телма“ за сторијата „Крадење идентитети на граѓани за криминални цели“.

XS
SM
MD
LG