Достапни линкови

Украина избра нов премиер


Олексиј Хончарук.

Украинскиот парламент го одобри предлогот премиер да биде 35 годишнио адвокат Олексиј Хончарук. Тој е нов во политиката, а на функцијата доаѓа по предлог на претседателот Володимир Зеленски, кој исто така е нов во тие води. Зеленски рече дека ќе го урне системот во украинската политика. За новиот премиер гласаа 290 пратеници од вкупно 450.

XS
SM
MD
LG