Достапни линкови

Војската на САД ќе остане во Авганистан и да се простигне мировен договор


Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп рече дека САД ќе продолжат со военото присуство во Авганистан, дури и откако ќе се постигне мировниот договор со талибанците. Трамп денеска воинтервју за радиото „Фокс њуз“рече дека бројот на војници ќе се намали, но дека сепак во земјата ќе останат околу 8.600 војници.

Американски власи и претставници на талибанците во моментот ја водат деветтата рунда разговори за потпишување на историски договор за ставање крај на 18-годишниот авганистански конфликт.

САД официјално завршија со својата борбена мисија во Авганистан во 2014 година, но околу 14 илјади американски војници остануваат во земјата, главно обучувајќи и советувајќи ги владините сили кои се борат со талибанците, со групите поврзани со организацијата Исламска држава и други милитанти групи. Дел од американски сили изведуваат и операции за борба против тероризам.

Трамп исто така предупреди дека ако зад напади на САД стои Авганистан, тие, како што рече, ќе се вратат со сила како никогаш досега.

XS
SM
MD
LG