Достапни линкови

Салвини повика на протести во Рим


Конте и Салвини

Лидерот на десничарската партија Лига Матео Салвини, кој го предизвика падот на првата италијанска популистичка влада и не е дел од идната власт во Италија, повика на демонстрации на 19 октомври во Рим, пренесоа италијанските медиуми и светските новински агенции.

„Мислам дека 19 октомври ќе биде голем ден на италијанската гордост“, рече Салвини, кој откако ја повлече својата партија од владината коалиција предизвика пад на Владата на Џузепе Конте.

Сепак, Демократите и движењето Пет ѕвезди вчера се договорија да формираат нова влада предводена од Конте, со што, барем засега, е избегната опасноста од предвремени избори, пренесуваат агенциите.

XS
SM
MD
LG