Достапни линкови

Британската кралица дозволи суспензија на Парламентот пред Брегзит


Британската кралица Елизабета Втора го одобри барањето на Владата да го суспендира Парламентот и покрај тензиите и политичката криза која се појави во земјата поради намерата на премиерот Борис Џонсон, земјата да ја напушти ЕУ без договор. Џонсон побара од Кралицата да ги сопре парламентарните дебати во септември, се до 14-ти октомври. Со ваквата одлука се оневозможува пратениците да донесат закони кои би го спречиле излегувањето на Велика Британија од Европска Унија на 31 октомври без договор.

Претседателот на преставничкиот дом Џон Беркоу рече дека „целта е пратениците да не дебатираат и да не ја исполнат својата должност во обликувањето на иднината на земјата“. Лидерот на Лабуристите Џереми Корбин рече дека потегот на Џонсон е разочарување и најави дека ќе иницира гласање за недоверба на британската влада.

XS
SM
MD
LG