Достапни линкови

Варвициотис - Примена на Преспанскиот договор за поддршка на евроинтеграциите


Варвициотис во писмото до вицепремиерот Бујар Османи вели дека Договорот од Преспа е императив

Со писмо до вицепремиерот Бујар Османи, алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис, најави поддршка за европските интеграции на Македонија, нагласувајќи дека императив е целосната имплементација на Договорот од Преспа.

„Процесот на европски интеграции на земјите од Западниот Балкан претставува стратешки приоритет на Република Грција. Во таа насока, ние го поддржуваме и процесот на евроинтеграција на Република Северна Македонија, во согласност со предвидените услови и на основа на сопствените заслуги, за што целосната имплементација на Преспанскиот договор претставува императив“, пишува Варвициотис во писмото до Османи.

XS
SM
MD
LG