Достапни линкови

Кукан: Македонија може да добие датум на есен, Макрон се чини попушта


Едуард Кукан

Поранешниот европратеник Едуард Кукан, кој претседаваше со Работната група за Западен Балкан за време на неговиот мандат, изјави дека Северна Македонија може да добие датум за преговори за членство во ЕУ на есен, додека ова сценарио е помалку реалистично за Албанија. Тој во интервју за Словачката асоцијација за надворешна политика (СФПА), вели дека Северна Македонија со години ги исполнува критериумите за членство во ЕУ, но Унијата го одложуваше отворањето на преговорите, што за него претставува „апсолутно срамно и демотивирачки“.

„На Северна Македонија може да ѝ се додели конкретен датум на Европскиот Самит на есен, што јас го сметам за реално. ситуацијата во Албанија е сосема поинаква. Тие треба да имплементираат големи судски реформи, опозицијата го бојкотира Парламентот, и над се, Албанците не можат да најдат компромиси“, вели Кукан, додавајќи дека „францускиот претседател Емануел Макрон, кој имаше многу категоричен став за ова прашање, се чини дека веќе почнал да попушта“.

XS
SM
MD
LG