Достапни линкови

Милошоски: Нов закон - ново Обвинителство, ние да го предложиме шефот


Антонио Милошоски

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, изјави дека неговата партија нема да го блокира носењето на новиот закон за обвинителство со стотици амандмани, но и дека смета, оти најголемата опозициска партија треба да даде предлог за шеф на Обвинителството.

„Новиот Закон значи создавање на ново обвинителство. Не зборувам за државно обвнителство, туку ново надградено обвинителство за организиран криминал и висока корупција во рамки на ОЈО. Тоа ќе биде сублимат помеѓу сегашното СЈО и обвинителството за организиран криминал. Ние предлагаме, најголемата опозициона партија да даде предлог кој ќе биде усвоен од Комисијата, таа да го испрати Собранието, а со одлука на пратениците изборот да биде доставен до Советот на јавни обвинители на конечна одлука. Се разбира тој предлог да биде даден врз основа на високи критериуми“, изјави Милошоски во интервју за „Фактор“.

XS
SM
MD
LG