Достапни линкови

Ердоган заинтересиран за најновите руски воени авиони


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган при отворањето на Меѓународниот авиациско вселенски салон во близината на Москва изразил заинтересираност за купување на најновите руски борбени авиони Су-57. Турција која е членка на НАТО во минатиот месец доби испорака на рускиот ракетен одбранбен систем С-400 и покрај противењето на САД кој од ердоган бара да го поништи тој договор со Москва. На отворањето на салонот рускиот претседател Владимир Путин го нарече Ердоган за „драг пријател“.

XS
SM
MD
LG