Достапни линкови

Нема одлука за Катица Јанева, седницата на Советот на јавни обвинители продолжува в четврток


Архивска фотографија: Седница на Советот на јавни обвинители

Советот на јавни обвинители не донесе одлука за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по денешната осумчасовна маратонска седница. Советот ја заврши денешната расправа без конкретна одлука за eвентуално иницирање постапка за разрешување на Катица Јанева од позицијата специјален јавен обвинител.

Седницата ќе продолжи во четврток.

Членовите на Советот цел ден ги разгледувале списите за предметот „Рекет“, во кој осомничена и притворена е и шефицата на СЈО Катица Јанева. Претседателот на Советот на јавни обвинители Коле Штерјев, изјави дека шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска, им доставила обемен материјал за истрагата, па одлуката ја одложиле за во четврток.

Советот со мнозинство гласови може да почне постапка за разрешување на Јанева врз основа на констатација за незаконито, нестручно и несовесно вршење на функцијата. Притоа му предлага разрешување на Собранието, кое може да донесе предлог за разрешување на обвинителката со двотретинско мнозинство, но финалната одлука повторно ја носи Советот на обвинители.

XS
SM
MD
LG