Достапни линкови

Путин и Ердоган разговараа за Сирија


Претседателите на Турција и на Русија, Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во близина на Москва се сретна со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган. Двајцата лидери бараат заедничка основа за решавање на сирискиот конфликт. По разговорите, Путин рече дека истакнале дополнителни заеднички мерки за искоренување на „терористите“ во регионот Идлиб во Сирија, кое е последно бунтовничко упориште во земјата. Путин исто така рече дека Ердоган нагласил дека Сирија треба да остане обединета. Идлиб во голема мера е контролира од организацијата Хајат Тахрир ал-Шам, поранешен огранок на Ал Каеда во Сирија.

Русија и Иран му даваат поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад, додека Турција поддржува различни бунтовнички организации.

Стотици луѓе, меѓу кои и цивили, загинаа, а десетици илјади избегаа кон границата со Турција откако сириските владини сили, со поддршка на Русија, во април почнаа офанзива во Идлиб. Анкара оцени дека нападот предизвикал хуманитарна криза и закана за турската национална безбедност, како и дека и турските сили се доведени во опасност.

Од почетокот на конфликтот во Сирија во 2011 година, Турција прими 3.6 милиони бегалци.

На 16 септември треба да се одржи Самит меѓу лидерите на Русија, Турција и Иран.

XS
SM
MD
LG