Достапни линкови

Макрон жали што Бразил ја одбил меѓународната помош за гаснење на пожарите во Амазонија


Францускиот претседател Емануел Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази жалење што Бразил ја одби меѓународната помош за гаснење на пожарите во Амазонија, велејќи дека парите се наменети за девет земји во регионот и дека се знак на пријателство, а не на агресија.

Макрон ги стави пожарите во Амазонија високо на дневниот ред на Самитот на Г7 во Франција, каде што светските сили оваа недела заложија околу 40 милиони долари за борба против пожарите и ново пошумување, поради важноста на Амазонија за животната средина.

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ја обвини Франција и другите богати земји дека го третираат регионот како колонија.

Макрон го оцени таквото толкување како „грешка“ и рече дека се работи за меѓународна солидарност и знак на пријателство.

Франција исто така се смета за амазонска држава преку Француска Гвајана.

XS
SM
MD
LG