Достапни линкови

Над 16 илјади илегални мигранти го напуштат Истанбул


Илустрација: Мигранти во Истанбул

Над 16 илјади илегални мигранти во Истанбул во последниот 1,5 месец се испратени во центри за репатријација во другите покраини од земјата, соопшти денеска турската Влада.

Истанбулските власти во писмена изјава наведуваат дека од 12 јули до завчера од градот си заминале или се префрлени 16.423 илегални мигранти, а процесот на нивна репатријација е во тек, пренесе агенцијата Анадолија.

Околу 4.500 нерегистрирани Сиријци од Истанбул, исто така, се упатени во привремените бегалски центри низ другите турски провинции.

Заминуваат, исто така, и Сиријци кои се регистрирани во другите покраини, се наведува во соопштението на турските власти.

Минатата недела Турција го продолжи рокот до 30 октомври за нерегистрираните Сиријци да можат да го напуштат Истанбул и да заминат во провинции во кои по првпат ќе бидат регистрирани.

Не се дозволени нови пријави на мигранти во Истанбул, но постојат исклучоци за поединци кои го продолжуваат школувањето во градот, оние кои се легално вработени и мигрантите чие лекување е во тек.

Турција прими 3,6 милиони Сиријци, а околу 540 илјади од нив живеат во Истанбул, покажуваат официјалните податоци до кои дојде агенцијата Анадолија.

XS
SM
MD
LG