Достапни линкови

Русковска: Јовановски ќе го повикам кога треба, за дел од парите знаеме, за дел се работи


Обвинителката Вилма Русковска, по состанокот во Советот за јавни обвинители, изјави дека Бојан Јовановски - Боки 13, ќе биде повикан да даде исказ во ОЈО за случајот „Рекет“ кога таа ќе оцени дека треба, а во врска со парите од случајот „Рекет“, дека “за дел знаат, за дел се работи“.

„Се уште се работи на финансиската истрага. За нешто знаеме, за нешто се работи“, рече Русковска. Таа рече дека не знае дали се подготвува барање за Јанева да излезе од притвор поради многу нарушено здравје и потврди дека се уште трае истрагата за документот со исказот на Камчев кој излезе во јавност. На прашање дали Камчев го имал тој документ, Русковска појасни дека записници на сведоците и на лица за кои се бараат потребни известувања, не им се доставуваат, туку пред завршувањето на истражната постапка кога ќе се донесе известување за завршена истрага, тогаш препис се дава на одбраната и на осомничениот.

XS
SM
MD
LG