Достапни линкови

По опомената од ЕУ во Грција изгласан Законот за заштита на лични податоци


Архивска фотографија- седница на грчкиот парламент

Грчкиот Парламент денеска го изгласа Законот за заштита на лични податоци, откако минатиот месец доби предупредување од Европската комисија дека ќе треба да плати парична казна од околу 2,5 милиони евра од судот на ЕУ, затоа што во предвидениот рок не ги пренела во националното законодавство упатствата на ЕУ од 2016 за конкретниот закон, јави дописничката на МИА од Атина.

Законот го поддржаа Нова демократија, СИРИЗА, Движење на промена и МЕРА25, а против беа Комунистичката партија и Грчко решение.

Грција, заедно со Шпанија беа единствените земји членки на унијата кои не ги исполниле обврските и Европската комисија го повика судот на ЕУ да изрече парични санкции за Грција во висина од 5. 287,5 евра за секој поминат ден што не е вклучен законот, почнувајќи од 7 мај 2018.

XS
SM
MD
LG