Достапни линкови

Пожар во Велешко- четворица приведени, сообраќајот кон Скопје пренасочен


Сообраќајот од автопатот Скопје – Велес, од клучка Башино село до влез на градот Велес, се пренасочува по регионалниот пат езеро „Младост“ кон Велес поради шумскиот пожар во Велешко. Како што информира Автомото сојузот на Македонија, пренасочувањето на сообраќајот е од вечерва, од 18:10 часот.

Од Министерството за внатрешни работи за РСЕ потврдија дека четворица се приведени во полициска станица во Велес поради пожарите.

Во меѓувреме надлежните информираат дека се уште е активен шумскиот пожар што избувна денеска над езеро „Младост“ и дека во моментов се шири кон селото Новачани. Како што информираат од ТППЕ Велес за МИА, поради силниот ветер пожарот се раширил во два правца, кон велешкото езеро и кон селото Отовица, каде во опасност биле првите куќи, односно оние што се блиску до железничката пруга. Во пожарот досега не се зафатени хотелите и куќите од викенд населбата, нема жртви ниту повредени.

Со пожарот е зафатена борова шума, а во неговото гаснење се вклучени екипите на Територијалната противпожарна единица Велес, на кои им помагаат и пожарникарите од Кавадарци, Штип и Свети Николе.Со два авиона од воздух во гаснењето на огнената стихија е вклучена и Дирекцијата за заштита и спасување, активирана е и подрачната единица на Општина Велес и останатите надлежни институции, како Армијата со еден хеликоптер и полицијата. Град Скопје соопшти дека изглегле во пресрет на барањата на Велес и во гаснењето е вклучиле и пожарникарите од главниот град.

XS
SM
MD
LG