Достапни линкови

Вјоса Османи, прва жена кандидатка за премиерка на Косово


Архивска фотографија- Вјоса Османи

Со едногласна одлука на Демократскиот сојуз на Косово Вјоса Османи е избрана да биде кандидатка за премиерка на земјата. Како што јавуваат медиумите, покрај неа, кандидат бил и Љуфти Хазири, актуелниот градоначалник на Гњилане кој не ја добил поддршката на денешното партиско одлучување. Вјоса е прва жена кандидат за премиер на Косово. Таа и на изборите во 2017 година беше меѓу кандидатите со најголем број гласови за премиер, односно освои 65.000 гласови. ДСК водеше повеќенеделни разговори со Движењето Самоопределување за формирање предизборна коалиција, но проблем беше тоа што ДСК барал свој претставник за кандидат за премиер, а Самоопределување сакал тоа да биде нивниот лидер Албин Курти.

XS
SM
MD
LG