Достапни линкови

Пендаровски–Брнабиќ: Се интензивира соработката меѓу Скопје и Белград


Скопје- македонскиот претседател Стево Пендаровски се сретна со српската премиерка Ана Брнабиќ

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска прими делегација од Република Србија, предводена од претседателката на Владата, Ана Брнабиќ, на која беше потврдена долгогодишната соработка меѓу двете земји која, според двајцата соговорници, се интензивира во последните неколку години.

Како што соопштија од кабинетот на Претседателот, Пендаровски изјавил дека уште еден доказ за продлабочување на меѓусоседските односи меѓу Северна Македонија и Србија е денешната посета на премиерката Брнабиќ и отварањето на заеднички граничен премин Табановце – Прешево, како еден од клучните елементи на Коридорот 10. Овој проект, како што истакна претседателот Пендаровски, е особено значаен за развојот на економската соработка меѓу двете земји.

Соговорниците разменија мислења за прашањата од взаемен интерес во регионот, како и процесот на европска интеграција и во таа насока размената на искуствата од патот кон ЕУ може да биде од корист на двете земји.

XS
SM
MD
LG