Достапни линкови

Пожарот кај Велешко езеро проширен на поголема површина


Пожарот во близина на Велешко езеро е проширен на поголема површина, информираат од Центарот за управување со кризи.

“Во гасењето на пожарот ангажирани се 50 вработени од АРМ, еден хеликоптер на АРМ и два авиони од Дирекција за заштита и спасување. Исто така на помош се пратени и екипи од пожарните во Неготино и во Кавадарци”, наведуваат од Центарот за управување со кризи.

Од таму попладнево информираат и дека се прават напори да се заштити хотелот Глориус кој се наоѓа на патот на пожарот.Во околината на езерото гори борова шума и сува трева.

XS
SM
MD
LG