Достапни линкови

Лидерите на Г7 подготвени да помогнат во Амазон


Лидерите на членките на Групата седум индустриски најразвиени земји на светот Г7 соопштија дека се подготвуваат да му помогнат на Бразил во борбата против пожарите кои ја пустошат амазонската прашума. Илјадници луѓе се ангажирани на гаснењето на пожарите кои ја доведуваат под прашалник судбината на Амазон. Претседателот на Франција Емануел Макрон изјави дека лидерите се блиску до постигнување спогодба за начините за поддршка на Бразил кои ќе вклучуваат техмичка и финансиска поддршка.

XS
SM
MD
LG