Достапни линкови

Рускиот опозицски лидер Навални ослободен од притвор


Алексеј Навални

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш соопшти дека рускиот опозициски лидер излегол од притвор откако московскиот суд го отфрли барањето запродолжување на казната. Навални, кој е истакнат критичар на Кремљ, беше осуден во минатиот месец на 30 дена за повикување луѓе да учествуваат во недозволен протест. Додека бил во затвор, Навални бил однесен во болница со сериозен исип на лицето за кој лекарите рекле дека е алергиска реакција. Некои приврзаници се сомневаа дека тој бил отруен. Тој помина околу 19 часа во болницата пред да биде вратен во притвор. во центарот за притвор. Шефот на затворот каде што ја издржувашеказната побарал од московскиот суд да го одложи ослободувањето за времето поминато во болница, но судот го отфрлил тоа.

XS
SM
MD
LG