Достапни линкови

Пет лица загинале од удар на гром во Полска


Во ненадејната бура на планинскиот венец Татри во Полска и во Словачка загинале петмина туристи, вклучувајќи и едно 12 годишно момче, а повредни биле уште најмалку 90 луѓе од кои повеќето кога гром удрил врз група Полјаци кои се качувале на врвот Гевонт. На Татрите често пати доаѓа до појави на летни бури, а громови посебно многу удираат на врвот Гевонт откако на него во 1901 година бил поставен голем метален крст.

XS
SM
MD
LG