Достапни линкови

Собранието на Косово ќе гласа за свое распуштање


Собранието на Косово

Косовските пратеници треба да гласаат на 22 август за распуштање на парламентот, за да се отвори патот за непосредни општи избори. Овој потег уследи по оставката на Рамуш Харадинај како премиер на земјата на 19 јули, откако беше повикан на распит како осомничен. Ако распуштањето биде поддржано од две третини членови на парламентот со 120 места, ќе бидат распишани предвремени генерални избори. Датумот на изборите допрва треба да се потврди по консултациите на сите партии во Собранието. Претседателот на Косово има право да одреди нов датум на избори во рок од 30 дена. Одлуката на Собранието да се одржи гласање за распуштање е веќе одобрена од премиерот во заминување на Косово Рамуш Харадинај, кој напиша на Фејсбук дека тоа е правилна одлука и во согласност со законите и уставот на земјата.

XS
SM
MD
LG