Достапни линкови

Словенија - Пронајдени 73 мигранти и вратени во Хрватска


Архивска фотографија: Словенечки специјалци на границата со Хрватска

Словенечката полиција пронајде во близина на Подлевник, на североисток во државата, 73 мигранти кои пребегале од Хрватска.

Во групата се 62 Пакистанци, четворица од Бангладеш и тројца Авганистанци, тројца Сомалијци и еден Индус. Сите, освен 12 малолетни лица и двајца повредени возрасни, се вратени во Хрватска.

Полицијата исто така уапси тројца возачи во текот на ноќта, двајца Срби и еден од Казахстан, кои шверцувале шест мигранти.

XS
SM
MD
LG