Достапни линкови

Украински заменик министер уапсен за корупција


аменик министер за привремено окупираните територии Јуриј Хримчак

Украинскиот заменик министер за привремено окупираните територии Јуриј Хримчак и неговата сопруга биле уапсени откако земале мито од 480.000 долари, соопшти Националното антикорупциско тело. Се наведува дека парите биле дел од сумата од над милион долари од бизнисмен кој барал извесна услуга од државната админситрација. Други детали не се соопштени. Според обвинувањето, станува збор за организирана криминална шема за која казната е над 20 години затвор.

XS
SM
MD
LG