Достапни линкови

Илјада пожарникари против 50 шумски пожари во Грција


островот Евија

Во Грција се мобилизирани над илјада пожарникари, бидејќи од понеделникот шумски пожари избувнаа на над 50 места, а најголемиот е на островот Евија каде што ги загрозува селата и таму е прогласена вонредна состојба. Во истовреме, започна и истрага за причините на големиот пожар во Евија и кој со густ чад покри дел од средна Грција, вклучувајќи ја и Атина. Поради ситуацијата премиерот Киријакос Мицотакис го прекина годишниот одмор.

XS
SM
MD
LG