Достапни линкови

Русија и покрај трагичната експлозија ќе продолжи да работи на ново оружје


илустрација

Руски официјални претставници изјавија дека ќе продолжат со развивање ново оружје и покрај експлозијата во која загинаа петмина руски нуклеарни истражувачи. Експлозијата се случила на 8 август на платформа во морето во регионот на Архангелск. Според некои наводи, Русија најверојатно тестирала нов тип на нуклеарна ракета. Исто така се оценува дека ова било најтешката нукеарна несреќа во регионот од Чернобил.

XS
SM
MD
LG