Достапни линкови

Бугарија на САД им плати 1,2 милијарди долари за авионите Ф-16


Бугарија и плати на САД 1,2 милијарди долари за осум авиони Ф-16

Бугарија плати 1,2 милијарди долари за набавка на осум борбени авиони Ф-16 Блок 70 од САД, како и соодветната опрема и вооружување, соопшти бугарското Министерство за одбрана. Од Министерството велат дека со тоа Софија ја исполни обврската по серија договори со САД.

Договорите за набавка на Ф-16 ги потпишаа бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов, а Парламентот ги ратификуваше на 26 јули, по неуспешното вето на претседателот на Бугарија Румен Радев.

XS
SM
MD
LG