Достапни линкови

Заев: 49.552 нововработени, а не новоиселени


Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален Фејсбук профил објави дека за две години во државава има нови 49.552 вработувања и оти тие бројки се однесуваат за нововработени граѓани, а не за новоиселени.

„Нови 49.552 вработувања во Северна Македонија за две години! Според Државниот завод за статистика, во првиот квартал на 2019 година евидентирани се 789.414 вработени лица, додека во првиот квартал на 2017 година вкупно вработени биле 739.892 лица. Тоа не се ново-иселени лица, туку ново-вработени граѓани, тука, во нашата земја“, напиша Заев.

XS
SM
MD
LG