Достапни линкови

Во ЕУ, Хрватите најдолго живеат заедно со родителите


илустрација

Во Европската унија Хрватите најдолго живеат со родителите. Швеѓаните родителскиот дом го напуштаат со 18 ипол години, а Хрватите на скоро 32 години, пишува хрватскиот весник „Јутарњи лист“. Новите податоци на Државниот завод за статистика покажуваат дека во Хрватска во 2017 година со родителите живееле 73 насто од населението на возраст од 18 до 34 години. За ова, според експертите, придонесува лошата состојба на стопанството во земјата.

XS
SM
MD
LG