Достапни линкови

Десетици Палестинци ранети во Ерусалим


илустрација

Десетици Палестинци биле ранети во вчерашните судири меѓу израелската полиција и муслиманските верници кај Ридот на храмовите во Ерусалим, свето место и за Евреите и за муслиманите. Судирите избувнаа во време на зголемена напнатост поради преклопувањето на еврејските и муслиманите верски празници. Лидерот на исламското екстремистички движење Хамас Исмаил Ханије оцени дека судирот ја покажува „верската димензија на израелско палестинскиот судир“.

XS
SM
MD
LG