Достапни линкови

Шпанија- Санчез во повторен обид да формира влада


Вршителот на должноста премиер на Шпанија Педро Санчез

Вршителот на должноста премиер на Шпанија Педро Санчез рече дека до следниот месец ќе се состане со претставниците на ултралевичарскиот Подемос и останатите партии, вклучувајќи ги и каталонските партии кои бараат независност во обид да формира влада.

Санчез, чија Социјалистичка партија доби најмногу гласови на изборите на кои немаше убедлив победник, досега два пати не доби мнозинство во парламентот, а неговите претходни преговори со Подемос пропаднаа.

Сега тој најави дека кон крајот на август или почетокот на септември ќе се одржат меѓупартиските разговори. Санчез има рок до крајот на септември да биде потврден во парламентот како премиер или да предложи некој друг за таа позиција. Ако нема таков развој на настаните нови избори ќе се одржат на 10 ноември.

XS
SM
MD
LG