Достапни линкови

Кипарските лидери во септември на состанок со Гутереш


Архивска фотографија- генералниот секретар на Обединети нации Антонио Гутереш

Лидерите на етнички поделениот Кипар се подготвени следниот месец да се сретнат со генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш со цел да се утврдат следните чекори кон продолжување на формалните преговори за повторно обединување на островот, изјави денеска портпаролот на ОН, Алем Сидик.

Тој наведе дека лидерите на грчката и турската заедница исто така одлучиле да разговараат и со американската претставничка Џејн Хол Лут со цел да се подготви рамка за преговори кои би воделе кон мировен договор. Соопштението е издадено на претседателот на Кипарм Никос Анастасијаде и лидерот на кипарските Турци, Мустафа Акинчи, која траела речиси четири часа во заштитената зона на ОН.

Според Сидик, двајцата лидери разговарала за „сеопфатни основни начела“ за потенцијалниот мировен договор. Островот Кипар е поделен на два дела во 1974 година, кога обидот на кипарските Грци за обединување со Грција предизвика воена интервенција од страна на Турција. Преговорите за повторно обединување на Кипар досега немаат резултат.

XS
SM
MD
LG