Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ бара друг обвинител во случајот “Рекет” и притвор за Јанева


Архивска фотографија- Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО- ДПМНЕ по објавувањето на новите снимки денеска поврзани со случајот “Рекет” побара специјалната јавна обвинителка да биде “во притвор”, а Јавното обвинителство да преземе итна акција.

“Снимките кои излегоа во медиумите се доволна причина Јанева наместо на плажа да биде во притвор. Дополнително обвинителката Стефанова, денеска во изјава за медиуми потврди дека и било наложено токму од Јанева да ги затвори предметите, за осомничените да не одат во затвор. По ваквите снимки и изјави, потребно е итна акција од страна на ЈО, но и одговорност за досегашното неделување и потенцијално прикривање”, рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев.

Според опозицијата јавната обвинителка Вилма Рускоска која го води случајот “со своето неделување” и овозможила на Јанева период за прикривање и уништување на докази.

“Рускоска мора да одговара за пропустите во истрагата. Вилма Рускоска нема кредибилитет да го овој води случај. Потребно е случајот „Рекет“ да биде преземен од друг кредибилен Јавен обвинител и да биде проширена истрагата. Веднаш да се определи мерка притвор за Јанева и да се испита колку се предмети на СЈО биле користени за рекетирање”, рече Јанушев.

Тој побара оставка и од премиерот Зоран Заев и владата.

XS
SM
MD
LG