Достапни линкови

Најмалку 40.000 мигранти меѓу САД и Мексико


границата меѓу Соединетите држави и Мексико

Најмалку 40.000 мигранти се наоѓаат на границата меѓу Соединетите држави и Мексико кои се на листата на чекање за азил или за судско рочиште, бидејќи се вратени преку границата. Бројот на мигрантите, според проценките, нагло пораснал од почетокот на годинава. Реакцијата на американскиот претседател Доналд Трамп на бранот мигранти кои бараат хуманитарна заштита го претвори Мексико во чекалница за барателите на азил, најголем број од нив од Централна Америка.

XS
SM
MD
LG