Достапни линкови

САД и Европа ја повикаа Русија да се повлече од Грузија


од петдневната војна меѓу Русија и Грузија

Соединетите држави и неколку европски држави по повод 11 годишнината од петдневната војна меѓу Русија и Грузија побараа од Москва да ја повлече нејзината војска на позициите пред избувнувањето на конфликтот. Во заедничката изјава се изразува поддршка на грузиската независност и сувернитет. Во истовреме руското Министертсво за надворешни работи ги обвини Тбилиси и неговите западни поддржувачи за „ширење на анти руска хистерија“.

XS
SM
MD
LG