Достапни линкови

Избеганата поранешна тајландска премиерка добила српско државјанство


Поранешната премиерка на Тајланд, Јинглук Шинаватра

Поранешната премиерка на Тајланд, Јинглук Шинаватра, која во својата земја е осудена на пет години затвор, поради што е во бегство, од неодамна е државјанка на Србија. Решението за прием во државјанство го потпишала премиерката Ана Брнабиќ на 27 јуни, а било објавено во Службен весник на 28 јуни.

Таа добила државјанство врз член од законот, кој предвидува тоа да може да се додели, „кога претставува интерес за Република Србија“. Не се прецизира во што владата го увидела интересот.

Таа беше осудена на пет години затвор поради негрижа во водењето на програмата на субвенции за ориз. Шинаватра беше премиерка од 2011 до 2014 година.

Инаку, и нејзиниот брат Таксин Шинаватра исто така беше премиер од 2001 до 2006 година и беше соборен со воен удар. Тој исто така избега од земјата за да избегне одење во затвор за корупција. Тој доби пасош како почесен граѓанин на Црна Гора во 2009 година.

XS
SM
MD
LG