Достапни линкови

Шекеринска - Прво борба со криминалот, па избори


Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска

Опозицијата десет пати ќе зборува за избори, само да го избегне клучниот предизвик како да обезбедиме сите да одговараат за криминал и да се донесе законот за јавното обвинителство, рече вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, одговарајќи на новинарското прашање за став за терминот на парламентарните избори, при денешната посета на прилепски „Еурокомпозит“.

Според неа, прво е битен консензусот за Законот за јавното обвинителство, особено што опозицијата, вели, се декларира дека е за ЕУ и НАТО.

„Десет пати ќе зборуваат за избори, само да избегаат од клучниот предизвик, а тоа е како да обезбедиме да одговараат сите кои направиле криминал. Затоа ни е неопходна измена во Законот за јавното обвинителство, за што и тие, опозицијата, се обврзани да дадат поддршка“, рече таа.

XS
SM
MD
LG