Достапни линкови

Во бомбашки напад во Кабул 14 загинати и 145 повредени


По експлозијата на автомобил-бомба во Кабул.

Најмалку 14 луѓе загинале, а 145 се повредени во денешниот напад во Кабул од страна на бомбаш самоубиец кој активирал автомобил бомба пред полициската станица, соопштиавганистанското Министерство за јавно здравје. Убиени се четворица полицајци, а меѓу жртвите има деца и жени. Властите велат дека 92 од повредените се цивили.

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот, кој доаѓа во време на мировни преговори меѓу Соединетите Држави и талибанците, за да се стави крај на речиси дведецениската војна во земјата.

Портпарол на претседателот Ашраф Гани, на прес-конференција изјави дека со тоа што талибанците продолжуваат со нападите покажуваат дека милитантната група нема „обврска за мир“.

XS
SM
MD
LG