Достапни линкови

Северна Кореја: САД поттикнуваат воени тензии на Полуoстровот


илустрација

Северна Кореја повторно ги критикуваше САД поради најновите воени вежби со Јужна Кореја, обвинувајќи дека „поттикнуваат воени тензии на Корејскиот полуостров“. Претставникот на Северна Кореја Џу Џонг Чол изјави дека САД и Јужна Кореја го користеле секој трик да прикријат дека тие воени вежби имаат агресивна природа. Тој притоа не ги спомна и ракетните проби на неговата земја.

XS
SM
MD
LG