Достапни линкови

Венецуела ги обвинија САД дека сакаат војна


ретседателот Николас Мадуро

Амбасадорот на Венецуела во ОН Самуел Монкада ја обвини администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп за саботирање на преговорите меѓу владата на претседателот Николас Мадуро и опозицијата. Според него, Вашингтон се обидувал да започне војна. Тој додаде дека тоа јасно се гледало од изјавите на советникот на Трамп за национална безбедност Џон Болтон дека САД „не веруваат во дијлог, туку во акција“ и оти „Мадуро мора да замине“.

XS
SM
MD
LG