Достапни линкови

Одземање на родителство на руски брачен пар за учество на протести


протест во Москва

Московското обвинителство побара да биде одземено родителството врз едногодишно дете чии родители, наводно, го носеле на недозволен протест и му го дале на друг демонстрант да го чува. Дмитриј и Олга Проказови биле испитувани во обвиннителството, а нивниот адвокат изјави дека тие негирале оти учествувале на протестот на 27 јули во Москва. Обвинителството ја разгледува можноста да покрене истрага против родителите под обвинение дека ја загрозиле безбедноста на детето.

XS
SM
MD
LG