Достапни линкови

Иран е за разговори со САД, но по укинување на санкциите


Претседателот Хасан Рохани

Иран побара од Обединетите нации да не ги поддржуваат американските санкции. Претседателот Хасан Рохани изјави дека овие рестриктивни мерки мора најпрвин да бидат отстранети пред да може да почнат преговори за иранската нуклеарна програма. Тензиите меѓу двете земји се зголемуваат од минатата година кога американскиот претседател Доналд Трамп се повлече од нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Иран и светските сили.

XS
SM
MD
LG