Достапни линкови

Борел на местото на Могерини


Федерика Могерини и Жозеп Борел

Министерот за надворешни работи на Шпанија, Жозеп Борел, е новиот шеф на европската дипломатија, на местото на Федерика Могерини.

Борел должноста ќе ја преземе кон крајот на октомври. Европскиот совет го именуваше Борел по одобрувањето на новоизбраната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Изборот треба да биде потврден и од Европскиот парламент, заедно со сите други членови на ЕК

XS
SM
MD
LG