Достапни линкови

ЕУ ја поздрави спогобата на лидерите на БиХ за владата


портпаролката на ЕУ Маја Коцијанчич

Спогодбата на лидерите на политичките партии во Босна и Херцеговина за формирање нов Совет на министри на БиХ, со посредство на специјалиот претставник на ЕУ амбасадорот Ларс Гунар Вигемарк е важен чекор напред, за земјата и нејзините граѓани, соопшти портпаролката на ЕУ Маја Коцијанчич. Таа додаде дека за да се задржи ваквиот позитивен тренд ЕУ очекува од лидерите да овозможат редовно функционирање на сите институции за да се спроведат неопходните реформи.

XS
SM
MD
LG