Достапни линкови

Заеднички воени маневри на САД и Јужна Кореја


илустрација

Јужнокорејската војска соопшти дека маневрите со американските сили ќе се одржат и покрај предупредувањата од Северна Кореја дека вежбите би можело да ги наруши нуклеарните преговори меѓу Пјонгјанг и Вашингтон. На маневрите ќе се тестираат јужнокорејските способности за потенцијално преземање на операциската контрола од Вашингтон за време на војна. До маневрите доаѓа откако Северна Кореја тестираше три ракети со краток дострел.

XS
SM
MD
LG