Достапни линкови

Во Грција за 13 часа регистрирани 44 шумски пожари


Архивска фотографија: Пожар во Грција

Во текот на вчерашниот ден, од шест часот наутро заклучно со 19 часот по локално време во цела Грција биле регистрирани 44 шумски пожари, а интервенирале 382 вкупно пожарникари со 156 возила, пет големи и четири мали авиони и пет хеликоптери, соопшти грчката Противпожарна служба.

Како што jави дописничката на МИА од Атина, сè уште е активен и не е ставен целосно под контрола пожарот што изби вчера во близина на античка Олимпија, а пожарникарите и во текот на ноќта се справуваа со огнените јазици.

Според картата за прогноза на опасност од пожари на Генералниот секретаријат за цивилна заштита, за денеска се предвидува голема опасност за областите Евија и Атики.

XS
SM
MD
LG