Достапни линкови

Иран заплени странски танкер во Персискиот Залив


Илустрација

Иранската Исламска револуционерна гарда заплени странски танкер во Персискиот Залив, кој шверцувал нафта за некои арапски држави, објавија денеска иранските државни медиуми.

Државната новинска агенција ИРНА, повикувајќи се на Гардата, објави дека танкерот, кој преведувал 700 илјади литри нафта, бил запленет кај островот Фарси. Според агенцијата, танкерот бил запленет по судска наредба.

Минатиот месец Иран заплени британски танкер поради наводни прекршување на поморските закони. До тоа дојде откако Велика Британија заплени ирански танкер кај Гибралтар поради сомнеж дека ги прекршува санкциите на ЕУ. Инцидентот ги зголеми тензиите меѓу Лондон и Техеран. Британија ја отфрли идејата да го ослободи иранскиот танкер во замена за ослободување на британскиот брод.

XS
SM
MD
LG