Достапни линкови

Пожарот во Португалија во гасат 500 пожарникари


Архивска фотографија: Пожар во Португалија

Околу 500 пожарникари се борат со пожарот кој изби на околу 100 километри североисточно од главниот град на Португалија, Лисабон, соопштија тамошните власти. Во гаснењето учествуваат над 100 противпожарни возила и три авиони, информира Службата за цивилна заштита.

Пожарот изби вчера во близина на градот Томара, а на еден пожарникар му е укажана лекарска помош поради изгореници. Портпаролот на противпожарната служба Марио Силвестре изјави дека „пожарот 90 отсто е под контрола“.

Минатиот месец пожарникарите четири дена гаснеа голем пожар во кој беа повредени 39 луѓе. Во пожарите во 2017 година во Португалија загинаа најмалку 106 луѓе, што ги поттикна властите да воведат построги мерки за превенција. Минатата година немаше загинати во пожарите.

XS
SM
MD
LG